Wskaźniki finansowe akcji: wzory, interpretacja i benchmarki
Ponad 40 wskaźników w sześciu grupach: rentowność, zadłużenie, płynność, efektywność, wycena (historyczna i forward) oraz przepływy. Każdy ze wzorem, wartością dla spółki Alfa, orientacyjnym zakresem i sytuacją, w której myli. Z laboratorium wskaźników, które liczy wszystko z jednego zestawu danych.
Spis rozdziałów
- Jak używać wskaźników
- Rentowność: marże i zwroty z kapitału
- Zadłużenie i wypłacalność
- Płynność i efektywność operacyjna
- Wycena rynkowa: historyczna i forward
- Przepływy i jakość zysku
- Laboratorium wskaźników: policz wszystko z jednego zestawu
- Wskaźniki a branże: każda ma swój dialekt
- Osiem błędów przy używaniu wskaźników
- Jak złożyć wskaźniki w ocenę: lista kontrolna i narzędzia
- Najczęstsze pytania
W skrócie: sześć zasad
- Wskaźnik to pytanie, a nie odpowiedź. Każda skrajna wartość ma zaprowadzić Cię do przyczyny, nie do wniosku.
- Wycenę opieraj na wskaźnikach forward, a historyczne traktuj jako sprawdzian, czy spółka realizuje to, co zapowiada.
- Porównuj z branżą, z konkurentami i z historią tej samej spółki. Ogólne „normy z internetu” prowadzą na manowce.
- Jakość biznesu ocenisz przez ROIC wobec kosztu kapitału i przez konwersję zysku w gotówkę, a nie przez samo P/E.
- Skrajnie niskie wskaźniki wyceny w branży cyklicznej bywają pułapką, a skrajnie wysokie na dnie cyklu szansą.
- Używaj minimum pięciu wskaźników z różnych grup i ich trendu z pięciu lat.
Rozdział 1 z 10Jak używać wskaźników
Wskaźniki zamieniają sprawozdania w porównywalne liczby: marżę, zwrot z kapitału, dźwignię, mnożnik wyceny. Ułatwiają przejście od setek pozycji do kilku pytań. Ale każdy z nich jest uproszczeniem i ma sytuacje, w których wprowadza w błąd. Trzymaj się pięciu zasad.
- Wskaźnik jest pytaniem. Gdy wartość wygląda zbyt dobrze lub zbyt źle, zapytaj „dlaczego” i szukaj odpowiedzi w sprawozdaniach i biznesie.
- Porównuj trzy razy. Z konkurentami z tej samej branży, z historią spółki (5–10 lat) i z rynkiem. Ogólne progi są ledwie orientacją.
- Patrz na trend. Pięcioletni kierunek mówi więcej niż jeden rok, a jeden dobry rok bywa efektem cyklu lub jednorazówki.
- Wycena patrzy w przód. Zysk z ostatniego roku jest w cenie, więc najważniejsze są wskaźniki liczone na prognozach. Historyczne sprawdzają wiarygodność zarządu.
- Ujednolicaj definicje. Kapitał własny, dług, EBITDA, EPS czy FCF różnią się między źródłami (leasing, SBC, korekty). Przed porównaniem sprawdź, co jest w liczniku i mianowniku.
Wskaźnik historyczny a forward
| Cecha | Historyczny (LTM, trailing) | Forward (NTM, 1–2 lata) |
|---|---|---|
| Dane | Raportowane wyniki z ostatnich 12 miesięcy | Prognozy zarządu lub konsensus analityków |
| Zaleta | Fakt, audytowany, trudniejszy do podważenia | Zgodny z tym, za co płaci rynek: przyszłe zyski |
| Wada | Spóźniony, w cyklach bywa mylący, zawiera jednorazówki | Prognoza, może być ukształtowana: skorygowany EPS, ostrożne wytyczne, skup akcji, niski podatek |
| Alfa (cena 120 zł) | P/E 15,8× (EPS 7,60 zł) | P/E 14,1× (EPS 8,50 zł) |
Różnica pomiędzy 15,8× a 14,1× to 11,8% wzrostu EPS, który już „siedzi” w wycenie forward. Jeśli ten wzrost się nie zmaterializuje, wskaźnik forward okaże się mylący. Dlatego przy każdym P/E forward pytaj: skąd ma się wziąć wzrost (przychody, marża, mniej akcji, niższy podatek) i jak często spółka realizowała podobne prognozy.
Wskaźniki mają sens tylko razem z oceną biznesu: modelu, rynku, przewagi i zarządu. Tę część opisuje hub, a skąd bierze się każda z liczb w sprawozdaniach, wyjaśniają przewodniki o rachunku zysków i strat, bilansie i przepływach.
Wszystkie wskaźniki z tego przewodnika możesz wyliczyć z jednego zestawu danych w laboratorium wskaźników w rozdziale 7. Domyślne dane to spółka Alfa.
Rozdział 2 z 10Rentowność: marże i zwroty z kapitału
Rentowność pokazuje, ile zysku spółka wyciska z przychodów i kapitału. Pierwsza część to marże, druga zwroty z kapitału. Tabela zawiera wartości dla Alfy z 2025 roku.
| Wskaźnik | Wzór | Alfa | Orientacyjnie | Kiedy myli |
|---|---|---|---|---|
| Marża brutto | (przychody − koszt własny) / przychody | 40,0% | Oprogramowanie 60–85%, farmacja 55–80%, handel 20–40%, przemysł 20–40% | Różne definicje kosztu własnego. Między branżami nieporównywalna |
| Marża EBITDA | EBITDA / przychody | 22,0% | Zależna od branży | MSSF 16 zawyża. Ignoruje capex |
| Marża operacyjna | EBIT / przychody | 17,0% | Powyżej 20% bardzo dobra, 10–20% dobra, 5–10% przeciętna, poniżej 5% słaba (poza handlem) | Jednorazówki w kosztach operacyjnych |
| Marża netto | zysk netto / przychody | 12,7% | Wrażliwa na odsetki, podatek i jednorazowe zyski | Najmniej porównywalna z uwagi na dźwignię i podatki |
| ROA | zysk netto / aktywa | 8,4% | Przemysł 4–10%, handel 4–8%, oprogramowanie często wyżej, banki 0,5–1,5% | Zależy od struktury aktywów i długu. Bank vs przemysł nieporównywalne |
| ROE | zysk netto / kapitał własny | 14,6% | Powyżej 15% przez lata dobre, poniżej 8% słabe | Dźwignia zawyża. Przy małym lub ujemnym kapitale bezwartościowe |
| ROCE | EBIT / (aktywa − zobowiązania bieżące) | 14,2% | Porównuj z kosztem długu i kapitału | Przed podatkiem. Zawiera gotówkę w mianowniku |
| ROIC | EBIT × (1 − t) / (kapitał własny + dług − gotówka) | 14,5% | Powyżej kosztu kapitału (często 7–10%) tworzy wartość. Powyżej 15% stabilnie to bardzo dobrze | Zależy od definicji kapitału (goodwill, leasing). Cykliczne spółki na szczycie |
Dlaczego ROIC jest ważniejszy od ROE
Rozkład DuPonta pokazuje, skąd bierze się ROE: ROE = marża netto × rotacja aktywów × dźwignia (aktywa / kapitał własny). U Alfy 12,7% × 0,67 × 1,73 ≈ 14,6%. Spółka o takiej samej rentowności operacyjnej może mieć dwukrotnie wyższe ROE, jeśli się zadłuży i skupi akcje, bez żadnej poprawy biznesu. ROIC porównuje wynik operacyjny po podatku z całym kapitałem i łatwiej go zestawić z kosztem kapitału: ROIC − WACC to spread tworzenia wartości (u Alfy ok. +5,5 pp przy WACC 9%).
Dwie uwagi praktyczne. Po pierwsze, ROIC zależy od tego, co wliczysz do kapitału: goodwill z przejęć obniża ROIC przejmującego, a pominięcie go pokazuje rentowność organiczną. Dobrze liczyć oba. Po drugie, wzrost jest związany z ROIC i reinwestycją: tempo wzrostu ≈ ROIC × stopa reinwestycji. Alfa przy ROIC 14,5% i reinwestowaniu 50% zysku operacyjnego po podatku może rosnąć około 7% rocznie bez dodatkowego kapitału z zewnątrz. Obie rzeczy omawia i liczy hub.
- Cykl: marże na szczycie są zawyżone, na dnie zaniżone. Używaj średnich z cyklu.
- Kapitalizacja kosztów rozwoju i niskie amortyzowanie podnoszą marże i ROIC.
- Skupy akcji i dywidendy ponad zysk zmniejszają kapitał własny i zawyżają ROE.
- Jednorazowe odpisy zawyżają ROIC w kolejnych latach (mniejszy kapitał).
Rozdział 3 z 10Zadłużenie i wypłacalność
Dźwignia zwiększa zwrot, gdy biznes zarabia więcej niż kosztuje dług, a zwiększa ryzyko, gdy przychody spadają lub stopy rosną. Podstawą jest dług netto (z leasingiem), a oceniamy go względem zysków, odsetek i terminów spłaty.
| Wskaźnik | Wzór | Alfa | Orientacyjnie | Kiedy myli |
|---|---|---|---|---|
| Dług netto | dług odsetkowy (z leasingiem) − gotówka | 500 mln zł | Ujemny to gotówka netto. Do EV dodaj mniejszościowych, uprzywilejowane i emerytury | Gotówka zablokowana lub w spółkach zależnych |
| Dług netto / EBITDA | dług netto / EBITDA | 0,38× | Poniżej 2× komfortowo, 2–3× umiarkowanie, 3–4× podwyższone, powyżej 4× wysokie | EBITDA szczytowa w cyklu. Infrastruktura i energetyka mają wyższe normy. Banki nie dotyczy |
| Dług / kapitał własny | dług odsetkowy / kapitał własny | 0,38× | Poniżej 0,5× konserwatywnie, 0,5–1,5× umiarkowanie, powyżej 2× wysoko (nie dla banków i REIT) | Bezwartościowy przy małym lub ujemnym kapitale |
| Pokrycie odsetek (ICR) | EBIT / koszty odsetkowe | 9,1× | Powyżej 8× bardzo bezpiecznie, 4–8× bezpiecznie, 2–4× podwyższone, poniżej 2× ryzykowne, poniżej 1× brak zarobku na odsetki | Odsetki skapitalizowane w aktywach nie są w kosztach |
| Zobowiązania / aktywa | zobowiązania razem / aktywa | 42,2% | Poniżej 40% konserwatywnie, 40–60% normalnie, powyżej 70% wysokie ryzyko | Zawiera zobowiązania nieodsetkowe (dostawcy, zaliczki) |
| Kapitał własny / aktywa | kapitał własny / aktywa | 57,8% | Powyżej 40% bezpiecznie, poniżej 20% silna dźwignia | Zaniżony po skupach i odpisach |
| Dług / FCF | dług netto / FCF | 0,8 roku | Ile lat FCF potrzeba na spłatę długu netto. Poniżej 3 lat komfortowo | FCF cykliczny lub jednorazowo wysoki |
Najpierw patrz na to, kiedy dług trzeba spłacić i jak jest oprocentowany. Duży dług o stałym oprocentowaniu i długim terminie jest mniej groźny niż mały dług do refinansowania w złym momencie. Kowenanty w umowach kredytowych (np. maksymalny dług netto / EBITDA) ustalają realny limit. Szczegóły omawia przewodnik o bilansie.
Rozdział 4 z 10Płynność i efektywność operacyjna
Płynność mówi, czy spółka przetrwa najbliższy rok. Efektywność operacyjna, jak sprawnie zarządza zapasami, należnościami i zobowiązaniami, czyli ile kapitału zamraża w bieżącej działalności.
| Wskaźnik | Wzór | Alfa | Orientacyjnie | Kiedy myli |
|---|---|---|---|---|
| Current ratio | aktywa obrotowe / zobowiązania krótkoterminowe | 1,89× | Powyżej 1,5× komfortowo, 1–1,5× akceptowalnie, poniżej 1× uwaga (poza handlem) | Handel i subskrypcje mają go strukturalnie niski. Zapasy bywają niezbywalne |
| Quick ratio | (aktywa obrotowe − zapasy) / zob. krótkoterminowe | 1,44× | Powyżej 1× komfortowo, 0,7–1× akceptowalnie, poniżej 0,7× uwaga | Należności o długim terminie |
| Cash ratio | gotówka / zob. krótkoterminowe | 0,83× | Powyżej 0,5× wysoki, 0,2–0,5× typowy, poniżej 0,2× niski | Zbyt wysoki to bezczynna gotówka |
| Kapitał obrotowy netto | aktywa obrotowe − zobowiązania krótkoterminowe | 1 600 mln zł | Dodatni typowy w przemyśle i B2B. Ujemny bywa przewagą w handlu | Zawiera gotówkę i dług krótkoterminowy |
| DSO | należności / przychody × 365 | 55 dni | B2C poniżej 15, B2B 30–60, powyżej 90 uwaga | Sezonowość. Faktoring zaniża |
| DIO | zapasy / koszt własny × 365 | 81 dni | Handel spożywczy poniżej 30, przemysł 40–90, długie cykle powyżej 100 | Zapasy przed sezonem. Zmiana mixu |
| DPO | zob. handlowe / koszt własny × 365 | 76 dni | 30–90 typowo, powyżej 120 uwaga | Programy finansowania dostawców |
| CCC | DSO + DIO − DPO | 60 dni | Im niższy, tym mniej kapitału zamrożonego. Ujemny to przewaga modelu | Do porównań w obrębie branży |
| Rotacja aktywów | przychody / aktywa | 0,67× | Handel powyżej 2×, przemysł 0,5–1,5×, infrastruktura poniżej 0,3× | Duży goodwill lub gotówka obniżają |
Rotacja aktywów i marża są dwiema stronami ROA: sklep o marży 3% i rotacji 3× zarabia podobnie jak producent o marży 9% i rotacji 1×. Dlatego marża bez rotacji (i odwrotnie) niczego nie przesądza.
Rozdział 5 z 10Wycena rynkowa: historyczna i forward
Wskaźniki wyceny odpowiadają na pytanie „ile płacę za wynik”. Są użyteczne dopiero w zestawie z jakością biznesu i perspektywami wzrostu. Najpierw porządek: wartość przedsiębiorstwa.
EV = kapitalizacja + dług odsetkowy (z leasingiem) − gotówka + udziały mniejszościowe + akcje uprzywilejowane + niedofinansowane zobowiązania emerytalne − inwestycje finansowe. Alfa: 12 000 + 500 = 12 500 mln zł. Wskaźniki EV (EV/EBIT, EV/EBITDA, EV/sprzedaż) łączą się z wynikiem operacyjnym, więc licznik i mianownik muszą dotyczyć tego samego kapitału.
| Wskaźnik | Wzór | Alfa | Jak czytać | Kiedy myli |
|---|---|---|---|---|
| P/E | cena / EPS | 15,8× (forward 14,1×) | Ile lat zysków płacisz. Najpopularniejszy. Porównuj z historią spółki, branżą i rynkiem | Jednorazówki, podatek, skup akcji, szczyt cyklu. Niskie P/E nie znaczy okazja |
| P/S | kapitalizacja / przychody | 2,0× (forward 1,74×) | Przydatny przy zerowych lub niskich zyskach. Zawsze zestawiaj z marżą | Ignoruje marże i dług. Nieporównywalny między branżami |
| EV/EBIT | EV / EBIT | 12,3× (forward 10,9×) | Wycena przedsiębiorstwa na wyniku operacyjnym po amortyzacji. Dobry dla kapitałochłonnych | Jednorazówki w EBIT. Spółki o dużym goodwill |
| EV/EBITDA | EV / EBITDA | 9,5× | Popularny w M&A. Neutralny wobec amortyzacji i struktury finansowania | Ignoruje capex. MSSF 16 zawyża EBITDA, więc dolicz leasing do EV |
| P/FCF i FCF yield | kapitalizacja / FCF, FCF / kapitalizacja | 18,8× i 5,3% (forward 6,5%) | Oparty na gotówce. Zestaw z rentownością obligacji i tempem wzrostu | Jednorazowy FCF, SBC i leasing poza FCF |
| PEG | P/E / wzrost EPS (% rocznie) | 1,01 (forward, wzrost 14%) | Łączy wycenę z tempem wzrostu. Okolice 1 to punkt odniesienia, powyżej 2 drogo względem wzrostu | Zależy od prognozy. Cykliczne i bardzo szybkie wzrosty zniekształcają |
| P/BV | cena / wartość księgowa na akcję | 2,3× | Kluczowy w bankach, ubezpieczycielach i przemyśle ciężkim. Poniżej 1× to aktywa warte więcej niż cena (jeśli są realne) | Bez sensu dla spółek o aktywach niematerialnych. Poniżej 0,5× często pułapka |
| Stopa dywidendy | dywidenda na akcję / cena | 1,7% | Dochód bieżący. Sprawdź pokrycie z FCF | Bardzo wysoka (powyżej 8%) zapowiada często cięcie |
| Payout (zysk) | dywidenda / zysk netto | 26% | Poniżej 40% duży margines wzrostu dywidendy, powyżej 80% ryzyko cięcia (poza REIT i spółkami regulowanymi) | Zysk księgowy, nie gotówka. Sprawdź FCF payout |
Wskaźniki forward: skąd ich siła i słabość
Forward liczy cenę względem prognozy: P/E FWD = cena / prognozowany EPS, P/S FWD = kapitalizacja / prognozowane przychody, EV/EBIT FWD = EV / prognozowany EBIT, PEG FWD = P/E FWD / prognozowany wzrost EPS. Są właściwsze do wyceny, ale podatne na kształtowanie:
- Skorygowany EPS. Prognozy liczone po wyłączeniu SBC, restrukturyzacji i amortyzacji przejętych aktywów dają niższe P/E niż według MSSF. Sprawdzaj oba.
- Skup akcji i podatek. Wzrost EPS może wynikać z mniejszej liczby akcji lub niższej stopy podatkowej.
- Ostrożne wytyczne. Zarząd zaniża prognozy, by je pobić. Konsensus często leci za zarządem.
- Szczyt cyklu. W branżach cyklicznych niskie P/E FWD przy rekordowych zyskach to pułapka. Używaj średnich z cyklu lub EV/EBITDA znormalizowanej.
- Wrażliwość. Zmiana prognozowanego EPS o 10% zmienia P/E FWD o ok. 10%. Sprawdzaj zakres, nie punkt.
Punkty odniesienia dla rynków
Wskaźniki rynku zmieniają się z cyklem i stopami procentowymi, więc nie opieraj się na „typowym” P/E z internetu. Długoterminowa średnia P/E dla amerykańskiego rynku akcji to około 16–17× zysków historycznych, a w ostatnich latach rynek wyceniany bywa wyraźnie wyżej, zwłaszcza w technologii. Polski rynek jest zwykle wyceniany niżej niż amerykański. Aktualne mediany branżowe i indeksowe sprawdzaj w danych Damodarana (NYU Stern), u GPW Benchmark lub w serwisach finansowych.
- Niskie P/E i EV/EBIT w branży cyklicznej na szczycie cyklu to ostrzeżenie, a nie okazja.
- P/BV poniżej 1× bywa uzasadnione, gdy rynek zakłada przyszłe straty lub niską rentowność kapitału.
- Wysoka stopa dywidendy często jest efektem spadku ceny, a nie hojności spółki.
Rozdział 6 z 10Przepływy i jakość zysku
Wskaźniki przepływów sprawdzają, czy zysk jest realny i czy spółka potrafi zamienić przychody w gotówkę.
| Wskaźnik | Wzór | Alfa | Orientacyjnie | Kiedy myli |
|---|---|---|---|---|
| CFO / zysk netto | CFO / zysk netto | 1,37× | W długim terminie co najmniej 1 (kapitałochłonne naturalnie wyżej). Trwale poniżej 0,8 uwaga | Jednorazowe uwolnienie kapitału obrotowego, faktoring |
| FCF / zysk netto (konwersja) | FCF / zysk netto | 84% | Dojrzałe firmy często 80–110%. W fazie inwestycji niższa | Zaniżony capexem rozwojowym lub zawyżony niedoinwestowaniem |
| Marża FCF | FCF / przychody | 10,7% | Powyżej 15% bardzo dobra, 8–15% dobra, 3–8% przeciętna, poniżej 0% słaba | Zależy od branży. SaaS wyższa, handel niższa |
| Capex / przychody | capex / przychody | 6,7% | Asset-light poniżej 3%, przemysł i handel 3–10%, kapitałochłonne (telekom, energetyka) powyżej 10–15% | Faza inwestycji vs utrzymanie |
| Capex / amortyzacja | capex / D&A | 1,33× | Około 1× dla dojrzałych, powyżej 1× przy wzroście. Długo poniżej 1× to niedoinwestowanie | Amortyzacja zawiera aktywa z leasingu (MSSF 16) |
| FCF payout | (dywidenda + skup) / FCF | 55% | Poniżej 80% zrównoważone. Powyżej 100% finansowane długiem lub gotówką z bilansu | Jednorazowy FCF, przejęcia poza FCF |
| Dług netto / FCF | dług netto / FCF | 0,8 roku | Poniżej 3 lat komfortowo | FCF cykliczny |
Pełne wyjaśnienie, skąd bierze się CFO i FCF oraz jak je czyścić z SBC i leasingu, jest w przewodniku o cash flow.
Rozdział 7 z 10Laboratorium wskaźników: policz wszystko z jednego zestawu
Wpisz dane spółki (kwoty w mln, cena w tej samej walucie, liczba akcji w mln). Domyślnie Alfa: te same liczby, które występują w pozostałych przewodnikach, więc możesz prześledzić każdy wskaźnik do sprawozdania. Poniżej wyników jest szybka ocena z objaśnieniem.
Laboratorium wskaźników
Rachunek zysków i strat (12 miesięcy)
Bilans
Przepływy, rynek i prognoza
Szybka ocena
Rentowność
Zadłużenie, płynność i efektywność
Wycena historyczna
Wycena forward
Jakość zysku
Kolorowe kropki w szybkiej ocenie to tylko orientacja według progów z tego przewodnika (zielona: komfortowo, bursztynowa: uwaga, czerwona: ryzyko). Nie zastępują porównania z branżą. Wycena (P/E, PEG) nie jest oceniana kolorami, bo bez kontekstu rynku nie da się jej uczciwie sklasyfikować.
Rozdział 8 z 10Wskaźniki a branże: każda ma swój dialekt
Ta sama liczba znaczy co innego w różnych branżach. EV/EBITDA 6× to w oprogramowaniu alarm, a w hutnictwie normalna wycena. Poniżej orientacyjne zakresy typowe w ostatnich latach, mocno zależne od cyklu i stóp procentowych. Zawsze sprawdzaj aktualne mediany (Damodaran, serwisy z danymi).
| Sektor | EV/EBITDA | P/E | Marża brutto | Dług netto / EBITDA | Kluczowe wskaźniki |
|---|---|---|---|---|---|
| Oprogramowanie, SaaS | 15–35× | 25–60× | 65–85% | Zwykle gotówka netto lub poniżej 1× | Retencja netto, ARR, Rule of 40, SBC jako koszt |
| Farmacja i biotechnologia | 10–18× | 15–30× | 55–80% | 0–2× | Marża operacyjna, portfel projektów, ochrona patentowa |
| Handel detaliczny | 6–12× | 12–22× | 20–40% | 1–3× (z leasingiem) | Sprzedaż porównywalna, rotacja zapasów, CCC |
| Przemysł | 7–12× | 12–20× | 20–40% | 0–3× | ROIC, marża EBIT przez cykl, portfel zamówień |
| Surowce i hutnictwo (cykliczne) | 3–8× | zmienne (wysokie na dnie) | 10–30% | 0–2× | EBITDA znormalizowana, koszt jednostkowy, capex |
| Energetyka i infrastruktura | 7–12× | 10–20× | nie dotyczy | 3–6× (norma) | RAB, regulacja, pokrycie odsetek, FCF po capexie |
| REIT | nie EBITDA | P/FFO 10–20× | nie dotyczy | 5–8× | FFO i AFFO, LTV, wypełnienie powierzchni, stopa kapitalizacji |
| Banki | nie dotyczy | 6–12× | nie dotyczy | nie dotyczy | P/BV, ROE, marża odsetkowa (NIM), koszty do dochodów, koszt ryzyka, współczynnik kapitałowy (CET1) |
| Ubezpieczyciele | nie dotyczy | 8–14× | nie dotyczy | nie dotyczy | Combined ratio, rezerwy, P/BV, wypłacalność |
Zakresy są szerokie celowo: pokazują porządek wielkości, a nie wycenę „sprawiedliwą”. Dla spółek z GPW sprawdź mediany z polskiego rynku, bo zwykle są niższe niż w USA.
EV/EBITDA 6× w spółce SaaS z szybkim wzrostem to alarm (rynek zakłada spadek lub poważne ryzyko), ta sama wartość w hucie w szczycie cyklu może być pułapką, a w sektorze o stabilnych przepływach okazją. Zanim ocenisz liczbę, odpowiedz: w jakiej branży, w którym miejscu cyklu i przy jakim wzroście.
Rozdział 9 z 10Osiem błędów przy używaniu wskaźników
| Błąd | Dlaczego szkodzi | Jak go uniknąć |
|---|---|---|
| Jeden wskaźnik jako wyrocznia | Każdy ma ograniczenia i wyjątki | Minimum pięć wskaźników z różnych grup i synteza |
| Brak kontekstu branżowego | P/E 8× to norma w jednej branży i alarm w innej | Porównuj z medianą branży i konkurentami |
| Jeden rok danych | Dobry rok to często cykl, jednorazówka lub kosmetyka księgowa | Pięć lat i trend, nie skok |
| ROE zawyżone dźwignią | Mały kapitał własny po skupach lub z długu | Sprawdź ROIC i dźwignię (aktywa / kapitał) |
| P/E na skorygowanym EPS | Wyłączanie kosztów obniża P/E | Porównuj skorygowany i według MSSF |
| Wskaźniki cykliczne na szczycie | Niski mnożnik przy rekordowych zyskach to pułapka | Używaj średnich z cyklu lub EV/EBITDA znormalizowanej |
| Te same wskaźniki dla banków | Banki nie mają kosztu własnego ani długu operacyjnego | Stosuj P/BV, ROE, NIM, koszty do dochodów, CET1 |
| Wysoka dywidenda jako sygnał jakości | Często efekt spadku ceny i zapowiedź cięcia | Sprawdź FCF payout (dywidenda / FCF) i dług |
Analiza wskaźnikowa polega na zadawaniu właściwych pytań, a nie na szukaniu gotowych odpowiedzi. Każda liczba, która wygląda świetnie lub fatalnie, ma Cię zaprowadzić do pytania „dlaczego”, a to pytanie do zrozumienia biznesu.
Rozdział 10 z 10Jak złożyć wskaźniki w ocenę: lista kontrolna i narzędzia
Poniższa lista porządkuje wskaźniki w cztery bloki, w kolejności, w jakiej je sprawdzam: najpierw jakość, potem stabilność, na końcu wycena, a na każdym kroku sygnały alarmowe. Zaznaczenia są zapisywane w Twojej przeglądarce.
Narzędzia do zbierania danych
Dane do wszystkich wskaźników znajdziesz w raportach spółek (EDGAR dla USA, strona relacji inwestorskich i EBI/ESPI dla GPW), a do porównań w darmowych serwisach. Jeśli analizujesz wiele spółek i chcesz oszczędzić czas na zbieraniu historii i prognoz, pomocna bywa platforma z gotowymi wskaźnikami.
InvestingPro
Narzędzie do analizy fundamentalnej spółek, partner Bunkier Inwestora
BUNKIERInvestingPro zbiera dane finansowe, prognozy analityków i modele wyceny w jednym miejscu, co ułatwia porównywanie wskaźników forward, ocenę zadłużenia i rentowności kapitału oraz selekcję spółek. Kod BUNKIER daje −15% na plany InvestingPro i InvestingPro+.
- Historia sprawozdań i wskaźników spółek
- Prognozy analityków i ocena wartości godziwej
- Modele wyceny, w tym DCF
- Skaner akcji z filtrami po wskaźnikach
- Porównania z konkurentami i średnią branży
- Portfele znanych inwestorów (zgłoszenia 13F)
Link partnerski: przy zakupie przez niego mogę otrzymać prowizję bez dodatkowego kosztu dla Ciebie. Nie wpływa to na opisaną metodologię. Dane z każdej platformy sprawdzaj ze sprawozdaniami spółek.
Kompletną metodę analizy (biznes, rynek, przewaga, zarząd, wycena i scenariusze) znajdziesz w hubie.
Najczęstsze pytania
Jakie wskaźniki są najważniejsze dla inwestora długoterminowego?
Zestaw podstawowy to ROIC (czy spółka tworzy wartość), dług netto / EBITDA i pokrycie odsetek (ryzyko), trend marż (jakość biznesu), CFO / zysk netto (jakość zysku) oraz wskaźniki wyceny forward: P/E, EV/EBIT, FCF yield i PEG. Żaden nie wystarczy sam, a ich znaczenie zależy od branży.
Dlaczego wskaźniki forward są ważniejsze od historycznych?
Cena akcji odzwierciedla oczekiwane przyszłe zyski, więc wskaźnik forward pokazuje, ile płacisz za wyniki, które dopiero nastąpią. Historyczne są potrzebne jako dowód realizacji zapowiedzi. Forward bywa jednak ukształtowany prognozą, więc zestawiaj go z historią i z kilkoma innymi miarami.
Czy wskaźniki działają w każdej branży?
Nie, każda branża ma swój zestaw. Banki ocenia się przez P/BV, ROE, marżę odsetkową, koszty do dochodów i wskaźniki kapitałowe, a nie przez EV/EBITDA. REIT-y przez FFO i P/FFO, oprogramowanie przez ARR, retencję i Rule of 40, surowce przez wskaźniki znormalizowane przez cykl.
Czym różni się ROIC od ROE?
ROE dzieli zysk netto przez kapitał własny i zależy od zadłużenia: więcej długu to mniejszy kapitał własny i wyższe ROE, nawet bez poprawy biznesu. ROIC dzieli zysk operacyjny po podatku przez cały kapitał zainwestowany (własny plus dług minus gotówka), więc mniej zależy od struktury finansowania i jest lepszym testem tworzenia wartości, gdy porówna się go z kosztem kapitału.
Czym różni się P/E od EV/EBITDA i EV/EBIT?
P/E porównuje cenę akcji z zyskiem netto i zależy od zadłużenia, podatku i pozycji jednorazowych. EV/EBITDA i EV/EBIT porównują wartość całego przedsiębiorstwa z wynikiem operacyjnym, więc są niezależne od struktury finansowania. EV/EBITDA ignoruje capex, więc dla kapitałochłonnych firm używaj EV/EBIT.
Jak interpretować PEG?
PEG to P/E podzielone przez roczną stopę wzrostu EPS w punktach procentowych. Wartość około 1 bywa traktowana jako punkt odniesienia, ale to uproszczenie: PEG nie uwzględnia jakości i trwałości wzrostu, ryzyka ani zadłużenia, i jest wrażliwy na prognozę wzrostu. Służy głównie do porównań podobnych spółek.
Co oznacza niskie P/E?
Może oznaczać tanią spółkę, ale równie dobrze rynek, który przewiduje spadek zysków. W branżach cyklicznych niskie P/E na szczycie cyklu jest ostrzeżeniem, a wysokie na dnie bywa okazją. Zawsze pytaj, dlaczego wskaźnik jest taki, jaki jest.
Jak często sprawdzać wskaźniki?
Pełną analizę z pięciu lat wykonaj przy pierwszym zakupie, a potem odświeżaj wskaźniki po każdym raporcie kwartalnym. Reaguj na trendy (marże spadające kilka kwartałów, rosnące DSO, zysk wyższy od CFO), a nie na pojedyncze wahania.
Skąd brać dane branżowe do porównań?
Z raportów spółek (EDGAR, GPW), z danych Damodarana (NYU Stern) dla mediany branżowej, z darmowych serwisów (np. Biznesradar, Stooq, Finviz) i z platform płatnych, jak InvestingPro. Link do InvestingPro jest partnerski, a kod BUNKIER daje −15%.
Źródła i dane do weryfikacji
Przykładowa spółka „Alfa” jest fikcyjna, a jej dane są spójne z rachunkiem zysków i strat, bilansem i przepływami z pozostałych przewodników. Zakresy wskaźników są orientacyjne i zmieniają się w czasie.
Treści mają charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej ani porady prawnej lub podatkowej. Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości kapitału, a wyniki historyczne i prognozy nie gwarantują przyszłych. Spółka „Alfa” jest fikcyjna, a liczby ilustracyjne. Progi wskaźników zależą od branży i cyklu, więc traktuj je jako orientację.
Link do InvestingPro i kod BUNKIER w rozdziale 10 są partnerskie: przy zakupie przez ten link mogę otrzymać prowizję bez dodatkowego kosztu dla Ciebie. Nie wpływa to na opisaną metodologię.