Income statement: jak czytać rachunek zysków i strat
Rachunek zysków i strat linijka po linijce: od przychodów przez marże, EBITDA i EBIT do zysku netto i EPS. Z interaktywnym waterfallem, mostem EPS, zasadami oczyszczania wyników i tym, jak ten rachunek łączy się z prognozami i wyceną forward.
Spis rozdziałów
- Po co czytać rachunek zysków i strat
- Dwa układy rachunku: kalkulacyjny i porównawczy
- Waterfall: od przychodów do zysku netto
- Marże, dźwignia operacyjna i co mówi trend
- EBITDA i miary skorygowane: kiedy ufać, a kiedy nie
- EPS: zysk na akcję i most od zysku do EPS
- Jakość zysku: jednorazówki, podatki, odsetki i gotówka
- Od rachunku historycznego do wyceny forward
- MSSF a US GAAP i specyfika branż
- Pięć kroków czytania i czerwone flagi
- Najczęstsze pytania
W skrócie: sześć zasad
- Rachunek zysków i strat pokazuje wynik za okres. To film, a nie zdjęcie: bilans i cash flow musisz czytać razem z nim.
- Najważniejszy jest trend marż w 5 latach i to, czy koszty rosną wolniej niż przychody (dźwignia operacyjna).
- EBITDA nie jest pozycją sprawozdania, tylko miarą dodatkową. Ignoruje capex, a po MSSF 16 zawyża wynik leasingobiorców.
- Wzrost EPS rozbij na zysk netto i liczbę akcji. Skup akcji podnosi EPS bez poprawy biznesu.
- Jednorazówki, które wracają co roku, są kosztem. Licz zysk bez nich, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście się nie powtarzają.
- Zysk z ostatniego roku jest już w cenie. Płacisz za prognozy, więc umiej przejść od rachunku historycznego do P/E i EV/EBIT forward.
Rozdział 1 z 10Po co czytać rachunek zysków i strat
Rachunek zysków i strat (income statement, w MSSF „sprawozdanie z wyniku”) odpowiada na jedno pytanie: ile spółka zarobiła w danym okresie i jak do tego doszła. Zaczyna od przychodów, odejmuje kolejne warstwy kosztów i kończy na zysku netto oraz zysku na akcję (EPS). To najłatwiej dostępne sprawozdanie, dlatego od niego zaczyna większość inwestorów. To też powód, dla którego łatwo na nim poprzestać i dać się zwieść.
Trzy sprawozdania opowiadają jedną historię z trzech stron i są ze sobą matematycznie powiązane. Dobrze zrozumieć te powiązania, bo to one pozwalają wychwycić niespójności.
| Sprawozdanie | Co obejmuje | Główne pytanie | Powiązanie |
|---|---|---|---|
| Rachunek zysków i strat | Okres (kwartał, rok), zasada memoriałowa | Ile zarobiła i z jaką marżą? | Zysk netto trafia do kapitału własnego i otwiera cash flow |
| Bilans | Jeden dzień | Co posiada i jak to sfinansowała? | Zmiany pozycji bilansu wyjaśniają korekty w cash flow |
| Cash flow | Okres, realny ruch gotówki | Ile gotówki wygenerowała? | Końcowy stan gotówki równa się gotówce w bilansie |
Przez cały cykl przewodników używamy jednej fikcyjnej spółki, „Alfa” (przemysłowa, przychody 6 000 mln zł). W jej przypadku zysk netto 2025 roku (760 mln zł) zwiększa kapitał własny w bilansie, jest pierwszą linią rachunku przepływów, a EPS (7,60 zł) trafia do mianownika P/E. Kiedy w którymś miejscu liczby nie zgadzają się z innymi sprawozdaniami, znalazłeś albo pomyłkę, albo coś, co warto wyjaśnić.
Rachunek zysków i strat jest historią. Rynek wycenia przyszłe zyski, więc to, co czytasz, ma Ci posłużyć do trzech rzeczy: ocenić jakość biznesu (marże, przewaga), sprawdzić, czy spółka realizuje swoje zapowiedzi, i zbudować bazę do prognoz forward. O tym ostatnim jest rozdział 8.
Rozdział 2 z 10Dwa układy rachunku: kalkulacyjny i porównawczy
Zanim zaczniesz porównywać spółki, sprawdź, w jakim układzie przedstawiają koszty. To częsta przyczyna błędnych porównań.
| Układ | Koszty pokazane według | Gdzie jest koszt własny sprzedaży | Typowo |
|---|---|---|---|
| Kalkulacyjny (funkcjonalny) | Funkcji: koszt własny sprzedaży, sprzedaż i administracja (SG&A), badania i rozwój (R&D) | Jest osobną linią, więc widać marżę brutto | USA, duże spółki z GPW |
| Porównawczy (rodzajowy) | Rodzaju: zużycie materiałów, wynagrodzenia, amortyzacja, usługi obce | Nie ma linii kosztu własnego, marży brutto nie policzysz wprost | Część spółek z GPW i UE |
W układzie rodzajowym amortyzacja jest osobną linią, więc EBITDA liczy się łatwo. W kalkulacyjnym amortyzacja jest rozproszona w kosztach własnych i SG&A, a jej wysokość znajdziesz w cash flow lub w notach. Wynik operacyjny i zysk netto są w obu układach takie same, różni się tylko sposób, w jaki dochodzisz do nich przez koszty.
W polskich spółkach dochodzi jeszcze terminologia: „przychody ze sprzedaży”, „wynik na działalności operacyjnej”, „wynik brutto” (czyli przed podatkiem) i „wynik netto”. W MSSF od 2027 roku zacznie obowiązywać nowy standard MSSF 18, który zastąpi MSR 1 i uporządkuje strukturę: wszystkie pozycje trafią do kategorii operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej, a wynik operacyjny będzie obowiązkową sumą pośrednią. Standard wchodzi w życie dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2027 roku, a jego stosowanie w UE wymaga zatwierdzenia, więc sprawdź status w chwili czytania.
Rozdział 3 z 10Waterfall: od przychodów do zysku netto
Poniższy waterfall pokazuje, jak z każdej złotówki przychodu zostaje zysk netto. Domyślnie to rachunek spółki Alfa za 2025 rok. Zmieniaj dane i obserwuj, która warstwa kosztów zjada najwięcej oraz jak wynik zmienia się po drodze.
Rachunek zysków i strat krok po kroku
Kwoty w mln zł. D&A to amortyzacja zawarta w kosztach powyżej (pole służy do wyliczenia EBITDA, nie odejmuje się drugi raz).
Linijka po linijce
| Pozycja | Co oznacza | Na co patrzysz |
|---|---|---|
| Przychody netto | Sprzedaż po odliczeniu zwrotów, rabatów i VAT | Wzrost rok do roku przez 5 lat. Ile z niego to wzrost organiczny, a ile przejęcia i kursy walut. Jaka część przychodów powtarza się (umowy, subskrypcje) |
| Koszt własny sprzedaży | Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | Czy rośnie wolniej niż przychody. Skąd presja: surowce, płace, utrata siły cenowej |
| Zysk brutto na sprzedaży | Przychody minus koszt własny | Marża brutto i jej trend. Zmiana o 1 pp przy takich przychodach jak Alfa to 60 mln zł |
| SG&A | Marketing, sprzedaż, zarząd, administracja | Udział w przychodach. Stały lub malejący udział to dźwignia operacyjna |
| R&D | Badania i rozwój (część może być kapitalizowana w bilansie) | Udział w przychodach i to, czy spółka kapitalizuje koszty (rozdział 9) |
| Inne koszty operacyjne netto | Restrukturyzacja, odpisy, ugody, wynik na sprzedaży aktywów | Czy powtarza się z roku na rok. W Alfie 120 mln zł, z czego 60 to restrukturyzacja |
| Zysk operacyjny (EBIT) | Wynik podstawowej działalności przed finansowaniem i podatkiem | Marża EBIT, porównanie z konkurencją, trend. Ujemny EBIT przez lata to czerwona flaga |
| Wynik finansowy netto | Odsetki od długu minus przychody z lokat, różnice kursowe, wycena instrumentów | Pokrycie odsetek (EBIT / koszty odsetek). Poniżej 3× to ostrzeżenie, poniżej 1× to brak zarobku na obsługę długu |
| Zysk przed opodatkowaniem (EBT) | EBIT plus wynik finansowy | Czy nie jest podniesiony pozycjami jednorazowymi |
| Podatek dochodowy | Podatek bieżący i odroczony | Efektywna stopa (podatek / EBT) i jej stabilność. Stawka CIT w Polsce wynosi 19% (9% dla małych podatników), federalny CIT w USA 21% plus podatki stanowe |
| Zysk netto | Wynik dla wszystkich właścicieli, także udziałowców mniejszościowych | Pamiętaj o podziale: zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej to podstawa EPS |
Mylenie zysku netto z zyskiem przypadającym akcjonariuszom. W grupie z udziałami mniejszościowymi (np. spółka konsoliduje 70% spółki zależnej) rachunek pokazuje 100% zysku zależnej, a do EPS liczy się tylko część należąca do właścicieli jednostki dominującej. Przy EV różnicę dodajesz do wartości przedsiębiorstwa, bo mniejszościowi mają prawo do części zysku operacyjnego.
Rozdział 4 z 10Marże, dźwignia operacyjna i co mówi trend
Marże zamieniają wielkie liczby w porównywalne proporcje. Trzy podstawowe to marża brutto, operacyjna (EBIT) i netto. Każda odpowiada na inne pytanie.
| Marża | Wzór | Mówi o | Alfa 2024 | Alfa 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Brutto | (przychody − koszt własny) / przychody | Sile cenowej i efektywności wytwarzania | 39,0% | 40,0% |
| EBITDA | (EBIT + D&A) / przychody | Marży operacyjnej przed amortyzacją | 21,2% | 22,0% |
| Operacyjna (EBIT) | EBIT / przychody | Efektywności całej działalności | 16,2% | 17,0% |
| Netto | zysk netto / przychody | Tym, co zostaje po odsetkach i podatku | 12,0% | 12,7% |
Trend jest ważniejszy od poziomu
Spółka ze stabilną marżą brutto 25% przez siedem lat bywa lepsza niż ta z marżą 40%, która maleje trzeci rok z rzędu. Spadek marży jako pierwszy ujawnia utratę siły cenowej, wzrost kosztów surowców lub nasilenie konkurencji, zanim zauważą to media. Patrz zawsze na pięć lat i na kwartały sezonowo porównywane z tym samym kwartałem rok wcześniej.
Dźwignia operacyjna: dlaczego zysk rośnie szybciej niż sprzedaż
Część kosztów jest stała (czynsze, administracja, amortyzacja), więc przy wzroście przychodów zysk operacyjny rośnie szybciej niż sprzedaż. Miarą jest stopień dźwigni operacyjnej: DOL = zmiana EBIT w % / zmiana przychodów w %. U Alfy przychody wzrosły o 9,1% (5 500 → 6 000), a EBIT o 14,6% (890 → 1 020), co daje DOL ≈ 1,6. Działa to w obie strony: gdy sprzedaż spada, zysk spada szybciej. Spółki o wysokich kosztach stałych (przemysł, linie lotnicze, hotele) mają wyższy DOL i są bardziej wrażliwe na cykl.
| Branża (orientacyjnie) | Marża brutto | Marża operacyjna |
|---|---|---|
| Oprogramowanie, SaaS | 60–85% | 15–35% |
| Farmacja i biotechnologia | 55–80% | 15–35% |
| Dobra konsumenckie | 30–55% | 10–25% |
| Handel detaliczny | 20–40% | 3–10% |
| Przemysł | 20–40% | 8–18% |
| Dystrybucja i handel hurtowy | 8–20% | 2–5% |
Zakresy są orientacyjne i zmieniają się z cyklem, dlatego porównuj zawsze z bezpośrednimi konkurentami, a aktualne mediany branżowe sprawdzaj u Damodarana (NYU Stern) lub w serwisach z danymi spółek.
Marża brutto powyżej 40% sama niczego nie dowodzi, bo w oprogramowaniu to norma, a w przemyśle wyjątek. Dowodem przewagi jest wysoka i stabilna marża przez cykl wraz z ROIC powyżej kosztu kapitału. Jak to ocenić, opisuje hub w rozdziale o przewadze konkurencyjnej.
Rozdział 5 z 10EBITDA i miary skorygowane: kiedy ufać, a kiedy nie
EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i odpisami) jest wszędzie: w prezentacjach, raportach analityków, wskaźnikach zadłużenia. Pamiętaj o jednej rzeczy: EBITDA nie jest pozycją sprawozdania finansowego, tylko miarą dodatkową (w terminologii nadzorczej alternatywnym pomiarem wyników). Każda spółka może liczyć ją trochę inaczej, dlatego zawsze sprawdzaj uzgodnienie z zyskiem operacyjnym, które musi być w raporcie.
| Uzgodnienie Alfa 2025 | mln zł |
|---|---|
| Zysk netto | 760 |
| + podatek dochodowy | 178 |
| + koszty odsetkowe netto (112 − 30) | 82 |
| = zysk operacyjny (EBIT) | 1 020 |
| + amortyzacja i odpisy (D&A) | 300 |
| = EBITDA | 1 320 |
Cztery sytuacje, w których EBITDA myli
- Kapitałochłonność. EBITDA ignoruje nakłady inwestycyjne. Spółka z EBITDA 1 320 mln zł i capexem 400 mln zł to zupełnie inny biznes niż spółka z tą samą EBITDA i capexem 1 000 mln zł. Dla kapitałochłonnych bezpieczniejszy jest EBIT albo EBITDA minus capex.
- Leasing według MSSF 16. Najemca ujmuje leasing jako aktywo z prawem do użytkowania i zobowiązanie, a koszt rozbija na amortyzację i odsetki. Czynsz znika z kosztów operacyjnych, więc EBITDA rośnie, choć gotówka za najem nadal wypływa. W US GAAP leasing operacyjny pozostaje jednym kosztem w wyniku operacyjnym, więc EBITDA spółki z USA i z GPW są trudne do bezpośredniego porównania. Spółki handlowe i transportowe są tu najbardziej wrażliwe.
- Płatności akcjami. Opcje i akcje dla pracowników są kosztem, ale wiele spółek wyłącza je z „skorygowanej” EBITDA. Dla akcjonariuszy to realny koszt, bo rozwadnia ich udziały.
- „Adjusted” bez końca. Im dłuższa lista wyłączeń (restrukturyzacje, amortyzacja przejętych aktywów, opłaty prawne, koszty przejęć), tym większy sceptycyzm. Zapytaj, czy któraś z tych pozycji pojawia się co roku.
Używaj EBITDA do porównań i wskaźników zadłużenia, ale wartość spółki oceniaj przez EBIT i gotówkę. W wycenie przedsiębiorstwa (EV/EBIT) amortyzacja traktowana jest jak realny koszt zużycia majątku, więc wskaźnik ten częściej oddaje ekonomię kapitałochłonnych biznesów niż EV/EBITDA.
Rozdział 6 z 10EPS: zysk na akcję i most od zysku do EPS
EPS (earnings per share) to zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji. To mianownik wskaźnika P/E, więc wszystko, co go zmienia, zmienia wycenę.
| Rodzaj EPS | Mianownik | Kiedy używać | Uwaga |
|---|---|---|---|
| Podstawowy | Średnia ważona liczba akcji w obrocie | Punkt wyjścia | Nie uwzględnia opcji i obligacji zamiennych |
| Rozwodniony | Akcje podstawowe plus potencjalne (opcje, warranty, obligacje zamienne) | Do analizy i P/E | Bardziej konserwatywny. Alfa: 7,76 zł podstawowy, 7,60 zł rozwodniony |
| Skorygowany (adjusted) | Jak wyżej, licznik po wyłączeniu wybranych pozycji | Porównania rok do roku | To miara spółki. Sprawdź, co wyłączono i czy wraca co roku |
| Forward | Prognoza (konsensus lub zarząd) | P/E forward, PEG | Prognoza, nie fakt. Może być ukształtowana (rozdział 8) |
Wzrost EPS to nie wzrost biznesu
EPS może rosnąć bez poprawy zysku netto, jeśli spółka skupuje własne akcje, bo mianownik maleje. Skup akcji nie jest zły sam w sobie, ale trzeba odróżnić trzy źródła wzrostu: rosnący zysk netto, niższą liczbę akcji i jednorazowo niski podatek. Poniższy kalkulator rozkłada wzrost EPS na zysk i liczbę akcji (domyślnie Alfa 2024 → 2025).
Most od zysku netto do EPS
W Alfie EPS rozwodniony wzrósł z 6,45 zł do 7,60 zł (+17,8%), z czego około 2 pp pochodzi ze spadku liczby akcji ze 102 do 100 mln. Skup kosztował w 2025 roku 150 mln zł, czyli część gotówki, którą spółka mogła przeznaczyć na inne cele. Wniosek: wzrost EPS jest głównie organiczny, ale przy ocenie zarządu pytaj, po jakiej cenie skupowano i czy skup tylko neutralizuje rozwodnienie z programów motywacyjnych.
Jeśli liczba akcji rośnie mimo skupu, spółka w praktyce wydaje gotówkę, żeby pokryć koszt płacenia pracownikom akcjami. Wtedy rzeczywisty koszt wynagrodzeń jest wyższy, niż pokazuje rachunek wyników.
Rozdział 7 z 10Jakość zysku: jednorazówki, podatki, odsetki i gotówka
Zysk netto jest wynikiem księgowym i podlega osądom: kiedy ująć przychód, jak amortyzować, czy kapitalizować koszt, jak wycenić rezerwy. Niczym złym nie jest korzystanie z tych osądów, ale każdy z nich może przesunąć zysk między okresami. Zadaj pięć pytań.
1. Co jest jednorazowe, a co wraca co roku
W Alfie w „innych kosztach operacyjnych” (120 mln zł) są 60 mln zł restrukturyzacji. Jeśli to zdarzenie jednorazowe, zysk operacyjny po oczyszczeniu wynosi 1 080 mln zł (18,0% marży), a zysk netto około 809 mln zł (EPS 8,09 zł). Jeśli jednak restrukturyzacje wracają co rok, 60 mln zł to stały koszt prowadzenia biznesu i oczyszczenie jest iluzją. Test jest prosty: sprawdź ostatnie 8–12 kwartałów, ile razy „jednorazowa” pozycja się powtórzyła.
| Normalizacja Alfa 2025 | mln zł |
|---|---|
| EBIT raportowany | 1 020 |
| + restrukturyzacja (jeśli naprawdę jednorazowa) | 60 |
| = EBIT skorygowany | 1 080 |
| Zysk netto raportowany | 760 |
| + restrukturyzacja po podatku (60 × 0,81) | 49 |
| = zysk netto skorygowany | 809 |
| EPS rozwodniony: raportowany / skorygowany | 7,60 / 8,09 |
2. Efektywna stopa podatkowa
Efektywna stopa to podatek podzielony przez zysk przed opodatkowaniem. U Alfy 178 / 938 = 19,0%, czyli tyle, ile wynosi stawka CIT w Polsce. Jeśli stopa spółki jest wyraźnie niższa od nominalnej, ustal przyczynę: ulgi na R&D, struktura grupy, rozliczenie strat z lat ubiegłych czy jednorazowe rozwiązanie rezerwy. Takie źródła zwykle nie utrzymają się wiecznie, więc niska stopa zawyża zysk, a z nim EPS. W prognozach przyjmuj stopę, która jest trwała.
3. Odsetki i wynik finansowy
Wynik finansowy pokazuje koszt zadłużenia. U Alfy 82 mln zł netto przy zadłużeniu 2 000 mln zł i gotówce 1 500 mln zł. Przy wzroście stóp koszt rośnie szybko, jeśli dług jest oprocentowany zmiennie (w Polsce wskaźnikiem jest WIBOR, który ma być zastąpiony przez WIRON). Sprawdź, jaka część długu ma stałe oprocentowanie i kiedy trzeba go refinansować (rozdział o zadłużeniu w przewodniku o bilansie).
4. Przychody rosną szybciej niż należności?
Jeśli przychody rosną o 9%, a należności o 25%, spółka sprzedaje na coraz dłuższy kredyt albo zbyt agresywnie ujmuje przychody. Podobnie z zapasami. Sprawdzenie zajmuje minutę: porównaj tempo wzrostu przychodów, należności i zapasów (bilans) lub wskaźnik DSO.
5. Czy gotówka potwierdza zysk?
Najważniejsza kontrola jakości: CFO w stosunku do zysku netto. U Alfy CFO wynosi 1 040 mln zł wobec zysku 760 mln zł (1,37×), przy czym ok. 300 mln zł to amortyzacja, która obniżyła zysk, ale nie gotówkę. Trwała sytuacja, w której zysk jest wyższy od CFO, to najsilniejszy sygnał ostrzegawczy. Szczegóły są w przewodniku o cash flow.
Rozdział 8 z 10Od rachunku historycznego do wyceny forward
Historyczny rachunek zysków i strat jest bazą, a cena zależy od prognoz. Przejście od jednego do drugiego to największa wartość, jaką z tego sprawozdania wyciągniesz. Użyj trzech kroków.
Przychody, marże (brutto, EBIT) i stopa podatkowa z ostatnich 3–5 lat. Odrzuć wartości, które były jednorazowe.
Przychody (wolumen, cena, nowe rynki), marża EBIT (dźwignia operacyjna, koszty), podatek i liczba akcji. Porównaj z konsensusem analityków.
P/E forward, EV/EBIT forward i PEG liczone na prognozach. Sprawdź, ile z nich zależy od założeń, a ile od danych.
Alfa w prognozie na 2026 rok: przychody 6 900 mln zł (+15%), EBIT 1 150 mln zł (marża 16,7%), zysk netto 850 mln zł, EPS 8,50 zł. Przy cenie 120 zł P/E forward wynosi 14,1×, a wzrost EPS względem 7,60 zł to 11,8%. Zauważ, że marża EBIT w prognozie jest niższa niż w 2025 roku (17,0% → 16,7%), mimo szybszego wzrostu przychodów. To pytanie do zweryfikowania: czy to ostrożność prognozy, czy konsekwencja przejęć lub wyższych kosztów rozwoju?
Jak prognozy bywają ukształtowane
- Prognoza zarządu jest łatwa do pobicia. Zarządy często podają ostrożne wytyczne, więc rynek przyzwyczaja się do „pobicia konsensusu”. Sprawdź, jak często spółka pokonuje własne prognozy i o ile.
- EPS forward na skorygowanym zysku. Konsensus bywa liczony po wyłączeniu płatności akcjami i restrukturyzacji, więc P/E na nim jest zwykle niższe niż na zysku według MSSF. Zawsze zestawiaj oba.
- Skup akcji i podatek. Prognozowany wzrost EPS może wynikać z mniejszej liczby akcji lub niższej stopy podatkowej, a nie z rozwoju biznesu. Rozbij go jak w rozdziale 6.
- Szczyt cyklu. W branżach cyklicznych niskie P/E forward przy rekordowych marżach jest pułapką. Używaj marży normalnej, a nie szczytowej.
Rozdział 9 z 10MSSF a US GAAP i specyfika branż
Spółki z GPW sporządzają skonsolidowane sprawozdania według MSSF, spółki z USA według US GAAP. Logika czytania jest ta sama, ale różnice w zasadach rachunkowych potrafią zmienić marże i zyski na tyle, że porównanie wprost wprowadza w błąd.
| Temat | MSSF (GPW, UE) | US GAAP (USA) | Skutek dla analizy |
|---|---|---|---|
| Badania i rozwój | Badania w koszty, prace rozwojowe kapitalizowane po spełnieniu kryteriów | Zwykle w koszty od razu (wyjątki np. część oprogramowania) | Spółka z MSSF może wykazywać wyższy zysk i wyższe aktywa niematerialne przy tym samym wydatku |
| Leasing najemcy | MSSF 16: aktywo i zobowiązanie, koszt jako amortyzacja i odsetki | Leasing operacyjny: jeden koszt w wyniku operacyjnym, na bilansie | EBITDA po MSSF jest wyższa. Przy porównaniach koryguj albo licz EBIT |
| Metoda LIFO | Zabroniona | Dozwolona | Przy rosnących cenach LIFO obniża zysk i zapasy w USA |
| Wycena środków trwałych | Dopuszczalna wartość przeszacowana | Koszt historyczny | Przeszacowanie podnosi aktywa i może zmieniać amortyzację |
| Odwracanie odpisów | Możliwe (poza goodwill) | Zwykle zabronione | Odwrócenie odpisu może podnieść wynik |
| Pozycje nadzwyczajne | Zabronione | Zlikwidowane | „Zdarzenia jednorazowe” znajdziesz w kosztach operacyjnych i notach |
| Układ rachunku | Wariant kalkulacyjny lub porównawczy | Zwykle kalkulacyjny | Sprawdź, czy marża brutto jest policzalna |
Rachunek zależy od branży
Standardowy waterfall (przychody, koszt własny, marża brutto) pasuje do spółek przemysłowych, handlowych i technologicznych. W innych branżach struktura jest inna i te same wskaźniki nie mają sensu.
| Branża | Jak wygląda rachunek | Na co patrzeć |
|---|---|---|
| Banki | Wynik odsetkowy, prowizyjny, koszty, odpisy na ryzyko kredytowe | Wynik odsetkowy netto (NII), marża odsetkowa (NIM), koszty do dochodów (C/I), koszt ryzyka, ROE |
| Ubezpieczyciele | Składki, odszkodowania, koszty akwizycji, wynik inwestycyjny | Wskaźnik szkodowości i kosztów (combined ratio), wynik techniczny |
| Nieruchomości (REIT) | Przychody z najmu, wyceny nieruchomości, odsetki | FFO i AFFO zamiast zysku netto (zysk zawiera wyceny) |
| Oprogramowanie w subskrypcji | Przychody rozpoznawane w czasie, wysokie SBC | ARR, retencja netto, marża brutto, SBC jako koszt, Rule of 40 |
| Surowce i energetyka | Silna zależność od cen towarów | Marże przez cykl, EBITDA znormalizowana, wynik poza wyceną zapasów |
| Gry, media, biotechnologia | Nieregularne przychody (premiery, kamienie milowe) | Wyniki w horyzoncie kilku lat, kapitalizacja kosztów produkcji, rezerwy |
Rozdział 10 z 10Pięć kroków czytania i czerwone flagi
Nie czytaj sprawozdania od góry do dołu. Użyj stałej procedury, która zajmuje kilkanaście minut i wyłapuje najważniejsze rzeczy.
| Krok | Co sprawdzasz | Czego szukasz | Alarm gdy |
|---|---|---|---|
| 1. Przychody | Wzrost 5 lat, podział na organiczny i przejęcia | Stały, powtarzalny wzrost | Spadek lub stagnacja przez 2 lata, wzrost tylko z przejęć |
| 2. Marże | Brutto, EBIT i netto, trend | Stabilność lub poprawa | Spadek marży brutto przez 3 kolejne kwartały |
| 3. Koszty | SG&A i R&D jako % przychodów | Koszty rosną wolniej niż przychody | Koszty rosną szybciej niż przychody przez kilka lat |
| 4. Jednorazówki | Noty, komentarz zarządu | Brak lub małe pozycje | „Jednorazowe” pozycje wracają co rok albo są duże wobec zysku |
| 5. Gotówka | CFO / zysk netto | CFO co najmniej równe zyskowi netto | Zysk wyższy od CFO przez 2 lata |
Osiem pułapek w rachunku wyników
| Pułapka | Skąd się bierze | Jak sprawdzić |
|---|---|---|
| Wcześniejsze ujmowanie przychodów | Przychód ujęty przed dostawą lub w okresie sprzed płatności | Należności rosną szybciej niż przychody; sprawdź DSO |
| Stałe „jednorazówki” | Koszt restrukturyzacji lub odpis co kwartał | Policz liczbę takich pozycji w ostatnich 12 kwartałach |
| Wypychanie towaru do dystrybutorów | Sprzedaż na koniec kwartału z prawem zwrotu | Skoki zapasów i należności na koniec kwartału |
| Spadające marże brutto | Utrata siły cenowej lub presja kosztowa | Marża brutto rok do roku przez 5 lat |
| Kapitalizacja kosztów | Wydatki, które mogłyby obciążyć wynik, trafiają do bilansu | Porównaj capex i wartości niematerialne z amortyzacją i przychodami |
| Rosnące SG&A bez uzasadnienia | Utrata kontroli nad kosztami | SG&A jako % przychodów przez 5 lat |
| Zysk wyższy od CFO | Zysk papierowy, zamrożony kapitał obrotowy | CFO / zysk netto, dynamika kapitału obrotowego |
| Niska efektywna stopa podatkowa | Jednorazowe ulgi, rozwiązanie rezerw | Efektywna stopa przez 5 lat i nota o podatku |
Lista kontrolna przed przejściem do bilansu
Dalej: bilans, płynność i zadłużenie, potem cash flow i wskaźniki.
Najczęstsze pytania
Czym różni się rachunek zysków i strat od bilansu i cash flow?
Rachunek zysków i strat obejmuje okres (kwartał, rok) i pokazuje przychody, koszty i zysk według zasady memoriałowej. Bilans to stan majątku i źródeł jego finansowania na jeden dzień. Rachunek przepływów pieniężnych pokazuje realny ruch gotówki. Te trzy sprawozdania są ze sobą powiązane: zysk netto zwiększa kapitał własny w bilansie i jest punktem wyjścia dla przepływów operacyjnych.
Co jest ważniejsze: EBITDA czy zysk netto?
Do porównań operacyjnych i wycen przedsiębiorstwa (EV) służy EBIT lub EBITDA, bo nie zależą od struktury finansowania i podatków. Zysk netto i EPS pokazują, ile zostaje akcjonariuszom, i są podstawą P/E oraz dywidendy. Żadna z miar nie mówi o gotówce, dlatego trzeba je zestawić z CFO i FCF. Dla spółek kapitałochłonnych bezpieczniejszy jest EBIT, który uwzględnia zużycie majątku.
Dlaczego spółka może mieć zysk, ale nie mieć gotówki?
Zysk jest wynikiem memoriałowym: przychód ujmujesz, gdy go zarobiłeś, a koszt, gdy powstał, niezależnie od płatności. Jeśli klienci jeszcze nie zapłacili (rosną należności) albo spółka zamroziła pieniądze w zapasach lub kupiła maszyny, zysk rośnie, a gotówka nie. Amortyzacja działa odwrotnie: obniża zysk, ale nie jest wydatkiem. Dlatego zawsze porównuj zysk netto z CFO.
Czym jest marża brutto i czy marża powyżej 40% oznacza moat?
Marża brutto to (przychody − koszt własny sprzedaży) / przychody. Wysoka marża sugeruje siłę cenową lub niskie koszty wytworzenia, ale nie jest dowodem przewagi konkurencyjnej: dużo zależy od branży (oprogramowanie ma zwykle znacznie wyższe marże niż przemysł) i od tego, co spółka księguje jako koszt własny. Wiarygodniejszym dowodem jest wysoka i stabilna marża w czasie wraz z ROIC powyżej kosztu kapitału.
Jak liczyć EPS i który wybrać?
EPS to zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej podzielony przez średnią ważoną liczbę akcji. EPS podstawowy używa akcji w obrocie, rozwodniony dodaje potencjalne akcje z opcji, obligacji zamiennych i programów motywacyjnych. Do analizy używaj rozwodnionego. EPS skorygowany (adjusted) jest miarą spółki i wymaga sprawdzenia, co wyłączono. EPS forward to prognoza analityków lub zarządu, nie fakt.
Co to są zdarzenia jednorazowe i jak je rozpoznać?
To pozycje, które nie powinny się powtarzać: zysk ze sprzedaży aktywów, odpisy aktualizujące, restrukturyzacja, ugody sądowe. Szukaj ich w notach i komentarzu zarządu. Jeśli „jednorazowy” koszt restrukturyzacji pojawia się trzeci rok z rzędu, jest częścią normalnej działalności i należy go uwzględnić w zysku normalnym.
Czym różni się MSSF od US GAAP w rachunku zysków i strat?
Logika jest ta sama, różnią się szczegóły. Po MSSF wolno kapitalizować koszty prac rozwojowych (po spełnieniu kryteriów) i nie wolno stosować LIFO, a leasing (MSSF 16) zwiększa EBITDA, bo koszt rozbija się na amortyzację i odsetki. W US GAAP leasing operacyjny to nadal jeden koszt w kosztach operacyjnych, LIFO jest dozwolone, a koszty badań i rozwoju zwykle idą od razu w koszty. Przy porównaniu spółek z GPW i USA wyrównaj te różnice.
Jak często spółki publikują rachunek zysków i strat?
Spółki z USA składają raporty kwartalne (formularz 10-Q za pierwsze trzy kwartały) i roczne (10-K, który zawiera pełny rok i notę o czwartym kwartale). Spółki z rynku regulowanego GPW publikują raporty kwartalne, półroczne i roczne. Kwartalne raporty są dziś obowiązkowe, ale zakres tego obowiązku bywał przedmiotem dyskusji, więc sprawdź aktualne przepisy. Do pierwszej analizy używaj raportów rocznych, bo są audytowane.
Czy rachunek zysków i strat wystarczy do wyceny spółki?
Nie. Pokazuje przeszłość i jakość zarządzania kosztami, ale wycena wymaga prognoz, kapitału zaangażowanego, zadłużenia i gotówki. Z rachunku bierzesz bazę (przychody, marże, EBIT, EPS), którą rzutujesz na lata przyszłe i zestawiasz z ceną w P/E, EV/EBIT i PEG forward.
Źródła i dane do weryfikacji
Przykładowa spółka „Alfa” jest fikcyjna, a jej rachunek zysków i strat, bilans i przepływy pochodzą z jednego spójnego modelu użytego we wszystkich czterech przewodnikach.
Treści mają charakter edukacyjny i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej ani porady prawnej lub podatkowej. Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości kapitału, a wyniki historyczne i prognozy nie gwarantują przyszłych. Spółka „Alfa” jest fikcyjna, a liczby ilustracyjne. Progi wskaźników zależą od branży i cyklu, więc traktuj je jako orientację.
Link do InvestingPro i kod BUNKIER są partnerskie: przy zakupie przez ten link mogę otrzymać prowizję bez dodatkowego kosztu dla Ciebie. Nie wpływa to na opisaną metodologię.